Michal Balouš přestoupil do Bohemians Praha 1905

Odchovanec Rapidu Psáry Michal Balouš r. 2000 přestoupil v pondělí 27. února 2017 do klubu Bohemians Praha 1905 – U17. Michal přišel do Psár po rozpadu mládeže z Dobřejovic v roce 2010. Dva roky hrál ve výběrech OFS Praha – západ. Byl jedním z klíčových hráčů družstva žáků, kteří vyhráli v sezoně 2013/2014 okresní přebor. Rok na to hostoval v 1. A třídě žáků v SK Slavia Jesenice. Od roku 2016 působil v FC Jílové nejprve v 1. A třídě dorostu a v letošní sezoně v Krajském přeboru mladšího a staršího dorostu. V klubu FC Jílové nastoupil již v patnácti letech za muže v 1. A třídě dospělých a i v této sezóně nastupoval k zápasům 1. B třídy a krajského poháru dospělých. Všichni v Rapidu Psáry přejeme Michalovi mnoho sportovních úspěchů v novém klubu.

Rozhovor s Michalem Baloušem.

Jak vzpomínáš na své fotbalové začátky?

Fotbal hraji již od mala, takže na úplné začátky si nevzpomínám, jenom vím, že jsem chtěl být pořád u míče.

Kdo tě k fotbalu přivedl?

Asi táta, celkově rodiče, už od mala jsem chtěl kopat do míče, ještě než jsem pořádně začal chodit. Mamka si se mnou opravdu “užila”.

Začínal jsi v Tempu, pak jsi hrál v Dobřejovicích, Psárech, Jesenici a Jílovém, jak bys jednotlivé týmy porovnal?

Vzhledem k tomu, že jsem kluby prošel v různých věkových kategoriích tak to nemůžu moc porovnávat. V Dobřejovicích byly super soustředění, v Jesenici a v Jílovém hráči, ale nejlépe jsem se cítil ve Psárech.

Kdo ti dal fotbalově nejvíce z trenérů, co jsi měl?

Neumím úplně říct, kdo mi dal nejvíc. Každý trenér mi dal něco, v čem jsem se zlepšil, ale dlouhodobě určitě táta.

Tvůj táta je také fotbalový trenér, jak moc ti pomáhá a čím?

Pomáhá mi skoro se vším. Vysvětluje, co jsem udělal špatně a poradí mi jak to příště vyřešit líp, motivuje mně a radí mi i v osobních věcech.

Kdo je tvým fotbalovým vzorem?

Konkrétní fotbalový vzor nemám, snažím se vždy si vzít od jednotlivého hráče to, v čem vyniká. Například Messiho vedení balonu, Özilovo myšlení a další…

Jak zvládáš skloubit školu a fotbal?

Popravdě je to náročné, v podstatě každý den trénujeme, ale stíhám se učit po cestě do školy, takže se to vždycky nějak zvládne.

Jak se ten přestup zrodil?

Ani nevím, všechno se seběhlo hrozně rychle. Začal jsem od nového roku s Bohemkou trénovat a po měsíci volali, že by mě chtěli na půl roku na zkoušku. Od začátku jsem si za tím šel, nebylo co řešit.

Jak se do Bohemky těšíš? Co si od této zkoušky slibuješ a co očekáváš?

Rozhodně se hodně těším, je to nejvyšší fotbalová soutěž a větší kvalita. Popravdě žádná očekávání nemám, budu se snažit se co nejvíce zlepšovat a užívat si to, že hraju tam, kde hraju.

Znáš tam už nějaké kluky nebo jdeš úplně do nového?

Ano znám. Mám tady kamaráda Václava Peričeviče, se kterým jsem už pár zápasů odehrál v Jílovém, ale jinak jsem šel do nového. Po měsíci a půl tady už kluky celkem znám, dost mi pomáhají, takže jsem rád.

Jaký je tvůj kariérní cíl?

Samozřejmě bych si někdy chtěl zahrát v A mužstvu a fotbalem se živit. Ale hlavní cíl je se fotbalem bavit.

Za jaký tým by sis chtěl jednou zahrát a proč?

Jednoznačně za Slavii, už od mala Slavii fandím. Pokud bych si mohl zahrát v červenobílém dresu na Edenu, byl by to pro mě splněný sen.

S kým by sis chtěl jednou zahrát?

Popravdě asi nikoho konkrétního nemám, jak jsem říkal, rád bych si jednou zahrál za Slavii, to je pro mě hlavní.

Co bys poradil mladým klukům, kteří hrají ve Psárech fotbal a rádi by pronikli výše?

Aby se fotbalem bavili, to je hlavní důvod proč fotbal hrát. A aby na sobě pořád pracovali, snažili se zlepšovat každý trénink a vždy do toho šli na 100%.

Brigáda na opravu hřiště proběhla úspěšně!

Ve středu 4. července 2018 proběhla brigáda na údržbu hřiště. Jako každý rok bylo hřiště doseto trávou a zahnojeno dle plánu. Další součástí bylo vyspravení hřiště (vyšlapaných brankovišť, penalt a  dalších drobných děr), což bylo provedeno směsí hlíny, trávy a hnojiva. Za krásnou předsváteční účast děkujeme všem věrným srdcařům a srdcařkám z našeho klubu.

Za výbor SK Rapid Psáry
Zdeněk Balouš, sekretář

Čtvrté mistrovské utkání Mladších žáků

Podruhé za sebou jsme vyjeli k mistrovskému utkání na venkovní hřiště. Tentokrát v sobotu 28.4. jsme od 10h nastoupili v Průhonicích. Za krásného počasí nás na krásném trávníku čekalo trochu užší hřiště.
V týdnu před zápasem jsem se dozvěděl, že za nás ve zbývajících utkáních jarní části již nebude nastupovat Sam Rýdl,  který bude o sobotách dávat přednost tenisové kariéře. To mi opravdu zamrzelo, neboť Sam byl na hřišti znát a ve středu hřiště plnil důležitou úlohu. Přeji tedy mnoho úspěchů v tenisových utkáních, třeba nás Sam jednou bude reprezentovat v Davis Cupu.
Také s Markem Pavlasem nemohu pro nadcházející 2 utkání počítat. Marek pro změnu pro tyto víkendy vyměnil fotbal za Taekwondo. Take u Marka mně to velmi mrzí, neboť v posledních trénincích Mára prokazoval dobrou formu a zdálo se mi, že jde fotbalově nahoru.
A teď k zápasu. Nominaci si vysloužil Tadeáš Mikš ze starší přípravky a v tomto utkání za nás nastoupil poprvé. Do středu zálohy se tedy přesunul Matěj Mašek a na hrotu operoval Denis Kouba a po týdenní pauze také Dan Obraz. Utkání jsme začali dobře a ve 3. minutě nás poslal do vedení Denis Kouba. To byla asi jediná pozitivní věc v utkání. Jinak nás Průhonice moc do šancí nepouštěli, dobře kombinovali a celkem jednoduše se dostávali do zakončení. Nám se nedařilo vůbec nic. Poločas 3:1 pro domácí. Což není úplně nehratelný výsledek, ale o poločasové přestávce jsem na našich hráčích viděl, že v nich dnes vůle na otočení zápasu není. Všichni hlavy dole, sklopené pohledy a nechuť komunikace. A druhou půli se to na hřišti také projevilo.  Útok neudržel balón, záloha kazila jednoduché přihrávky a prohrávala souboje a na obranu se valil jeden útok  za druhým. Konečný stav 8:1 pro domácí je naprosto zasloužený.
Prohrát se samozřejmě může, ale musí být v zápase alespoň viditelná snaha se o výsledek porvat a bojovnost, když už se fotbalově nedaří. V dnešním zápase nebylo vůbec nic.

4. jarní kolo:   Průhonice – Psáry 8:1 (3:1)
Branka: Denis Kouba
Nejlepší hráč: Tadeáš Mikš
Sestava: Motyčka – Pavlík, Kalousek, Kalbáč, Mikš – Kupec, Hlaváčková, M.Mašek, Hlaváček – J. Mašek, Kouba, Obraz

J.Š.

Třetí jarní kolo Mladších žáků

V sobotu 21.4. jsme dopoledne vyrazili odehrát třetí mistrovské utkání do Hradištka. Kromě krásného počasí nás čekalo i nádherně střižené hřiště, klobouk dolů.  Na podzim jsme tohoto soupeře v Psárech přehráli 7:1 a vyhrát jsme chtěli i zde. Od začátku jsme celkem dobře kombinovali a dostávali se do šancí. Ve 3. minutě si sám vybojoval míč u soupeřova vápna Denis Kouba a při zakončení se nemýlil, čímž nás dostal do klidu. I nadále jsme drželi míč a jelikož obrana dobře přistupovala k vysokým hráčům Hradištka, Matěj Motyčka v brance si spíše zahrál více nohou, než aby řešil nějaké šance soupeře. V 9. minutě si po kombinaci s Matějem Maškem připsal svou druhou branku v zápase Kouba a když ve 21. minutě krásnou střelou z přímého kopu zvýšil Matěj Mašek na rozdíl tří branek, dohráli jsme první poločas s příjemným náskokem a bez obdržené branky.
O poločase jsme si řekli, že ještě více zpřesníme kombinaci a spolupráci v útočné fázi a hlavně si sami kluci  stanovili cíl, že tentokrát udržíme čisté konto, o které jsme v minulém kole doma smolně přišli v závěru utkání. S druhým poločasem jsem byl opravdu spokojen. Hráči hráli z chutí a postupně se do šancí dostali snad všichni naši hráči. Tři branky za sebou vstřelil Matěj Mašek a závěrečnou sedmou přidal tečovanou střelou i Sam Rýdl. Obrana fungovala, hráči se dobře zajišťovali a tak se jim opravdu podařilo, s přispěním pár dobrých zákroků Matěje Motyčky, čisté konto udržet. Povedené sobotní dopoledne s pěkným výsledkem.

3. jarní kolo:   Hradištko – Psáry 7:0 (3:0)
Branky: Matěj Mašek 4, Denis Kouba 2, Sam Rýdl 1
Nejlepší hráč: Matěj Mašek
Sestava: Motyčka – Pavlík, Kalousek, Kalbáč, Baxa – M. Mašek, Rýdl, Pavlas, Kupec, Hlaváčková – J. Mašek, Kouba

Výsledky prvních dvou jarních kol Mladších žáků

Tak nám začala jarní část mistrovské soutěže Okresního přeboru Mladších žáků. Do jarní části vstupuje náš kádr bez oslabení, v zimě nás posílil Max Kupec z Hájů a v týdnu před druhým
mistrákem také Dan Obraz z Motorletu, který se k nám přišel rozehrát po zranění. Oběma hráčům přejeme aby se jim u nás dařilo a fotbal je v Psárech bavil.

K prvnímu zápasu jsme vyjeli do Vestce 8. dubna. A výjezd to moc povedený nebyl. V prvním poločase jsme se nedokázali vyrovnat s důrazem domácích, kazili jsme jednoduché přihrávky a i když jsme se dostali do vedení po brance Denise Kouby, prohráli jsme poločas 3:1.  A to ještě soupeř plno šancí zahodil.
Druhý poločas už byl o něčem jiném. Kluci zlepšili práci s míčem, soustředili se na přesnost a začali i lépe kombinovat. Na začátku druhého poločasu jsme sice inkasovali čtvrtý gól, ale více obrana a hlavně skvělý Matěj Motyčka v brance, soupeři nedovolila. Bohužel naše dvě branky přišli až v závěru a přes velký tlak se nám již vyrovnat nepodařilo. Takže druhá prohra v soutěži. Nutno dodat, že asi zasloužená.
1. jarní kolo:   Vestec – Psáry 4:3 (3:1)
Branky: Denis Kouba 2, Matěj Mašek 1
Nejlepší hráč: Matěj Motyčka

Druhý zápas jsme odehráli doma v Psárech v sobotu 14.4., kdy jsme doma přivítali tým Jílové/Dolní Jirčany. Do sestavy se vrátili Marek Pavlas, Sam Rýdl a první soutěžní start si připsal Dan Obraz. A tentokrát to byl od nás úplně jiný výkon. Za krásného počasí se klukům dařilo kombinovat, nekazili a bylo vidět, že je utkání baví. Soupeř se k naší brance dostával prakticky pouze pomocí dlouhých nákopů, zato naše útočné akce končily skoro vždy ohrožením soupeřovi branky. Poločas skončil 3:0, což pro soupeře bylo ještě milosrdné, neboť především Matěj Mašek spálil sám snad 8 šancí.
Druhá půle byla snad ještě lepší a soupeřovu brankáři jsme nedali vydechnout. Počet našich branek se nakonec zastavil na čísle 9. První mistrovskou branku vstřelil Max Kupec, ale nejvíce se střelecky dařilo naší nové posile – Danu Obrazovi, který vsítil branky tři. Moc gratulujeme, hoši. Jedinou menší kaňkou v utkání bylo, že se nám nepodařilo udržet pro Matěje Motyčku čisté konto, když jediný gól utkání vstřelil soupeř v poslední minutě. Předvedená hra byla tentokrát výborná a hráči výkonem pobavili sebe i fandící rodiče.
2. jarní kolo: Psáry – Jílové/Dolní Jirčany 9:1 (3:0)
Branky: Dan Obraz 3, Denis Kouba 2, Matěj Mašek 2, Max Kupec a Marek Pavlas 1
Nejlepší hráč: Dan Obraz

hezký zbytek víkendu
Jarda

MASOPUST 2018

Letošní masopustní rej masek byl naplánován na 24. února od 12,00 hodin. Již po jedenácté hodině se začaly v dočasně otevřené restauraci Rubín scházet první masky, na které již tradičně čekali maskéři Jirka, Dana a Marcela.  Vláďa, hlavní organizátor, osobně přivítal každou masku a rovněž Modrou kapelu, která tradičně masopustní taškařici doprovází. Ve 12,00 hodin přečetl vodník Pavel Masopustní právo. Novinkou bylo předání symbolického klíče od obce jejím starostou, který zároveň všechny účastníky pohostil skleničkou vodnické zelené. Tímto aktem účastníci masopustního reje převzali do půlnoci nadvládu nad obcí a za doprovodu řízného pochodu se vydali na cestu po tradiční trase lemované přihlížejícími. Cestou se přidávaly další masky, kterých tak celkem bylo 42. Sousedky postávající před staveními s připraveným občerstvením neúnavně vytáčeli vodník s medvědem a Mrazík se svým pohádkovým doprovodem předváděl ruské lidové tance. Malý Filípek, který vyměnil mysliveckou kamizolu za kroj mexického hudebníka, doprovázel na kytaru sličnou tanečnici. Přes existující zákaz domovního prodeje v naší obci, známý diabetolog Vláďa se svým týmem nabízel léčivé a údajně různě povzbuzující čaje. K dobré náladě nakonec přispělo i slunečné, ale mrazivé počasí, jehož nepříznivé účinky bylo nutno kompenzovat skleničkou hřejivého moku, který spolu s občerstvením neúnavně nabízeli sousedé u vrátek. I přes tyto nástrahy se vodníkovi podařilo přivést celý průvod, včetně medvědáře s medvědem, až na náves. Tam, podle tradice, vodník poděkoval medvědovi za práci pro obec a unaveného medvěda Filípek podle práva lovu “zastřelil”. Účastníci masopustního veselí poté pokračovali v zábavě a hodování v hospůdce do pozdních nočních hodin.

Poděkování již tradičně patří hlavním organizátorům, kterými byli JSDH Psáry a SK Rapid Psáry. OÚ Psáry zajistil pomoc z řad Policie ČR z Jesenice, Městské policie Jesenice a členů JSDH Psáry, kteří se postarali o bezpečný průběh celé akce.  Největší dík však patří všem maskám které se postaraly o dobrou náladu, našim sousedům, kteří nešetřili pohoštěním, mládeži, která se zúčastnila v hojném počtu a všem, kteří přispěli k naplnění “obecní kasy”. Část vybraných peněz byla použita k zaplacení Modré kapely a zbytek bude použit při organizaci Dne dětí. A nezapomeňte, Masopust 2019 již brzy zaklepe na dveře, jste srdečně zváni nejlépe v maskách !!!

Text a foto: Ladislav Jašinský

Mladší žáci odehráli zimní ligu 2017/2018 na Motorletu

Mladší žáci se zúčastnili zimní ligy na Motorletu. Vzhledem ke kvalitě soupeřů si vedli velmi dobře a je nutné za to kluky pochválit. Přinášíme Vám kompletní výsledkový servis.

Výsledky Zimní Ligy Motorletu 2017/2018

1. Kolo 26.11.2017 Rapid Psáry – FK Řeporyje 5:3 (1:2)
Branky: Kouba 3, Rýdl, Matěj Mašek

2. Kolo 3.12.2017 Rapid Psáry – Střešovice 2:7 (2:5)
Branky: Kouba, Rýdl

3. Kolo 13.1.2018 Rapid Psáry – Motorlet B 2:11 (2:5)
Branky: Pavlas, vlastní

4. Kolo 20.1.2018 Rapid Psáry – Aritma 3:2 (2:1)
Branky: Švach, Kouba, Pavlas

5. Kolo 28.1.2018 Rapid Psáry – Vyšehrad 4:2 (1:2)
Branky: Pavlas 2, Matěj Mašek, Hlaváček

6. Kolo 3.2.2018 Rapid Psáry – České Budějovice 1:5 (1:3)
Branka: Rýdl

7. Kolo 10.2.2018 Rapid Psáry – Motorlet A 4:3 (1:2)
Branky: Kouba 3, Matěj Mašek

8. Kolo 17.2.2018 Rapid Psáry – Dobříš 3:4 (1:2)
Branky: Kouba 2, Pavlas

9. Kolo 3.3.2018 Rapid Psáry – Bráník 1:6 (1:3)

Zimní příprava fotbalové mládeže Rapidu Psáry začala

Zimní příprava mladých fotbalistů Rapidu Psáry začala 8.ledna. Mladí fotbalisté se připravují kombinovaně v Jílovém u Prahy a tělocvičně v Laguně Psáry, kde nás čekalo na začátku roku nemilé překvapení v podobě zrušení pondělní sportovní akademie, kterou jsme museli odvolat. Začneme trénovat opět až od března venku.

Musím se omluvit rodičům a hlavně dětem, že jsme jim dali vědět až v neděli večer, ale my jsme se tuto nepříjemnou zprávu dozvěděli oklikou také až v neděli večer.

Jinak nás začátkem nového roku zastihly jen příjemné a pozitivní zprávy.

Mini přípravka začíná hrát své první halové turnaje a jejich trenér Míla Dlabola po úspěšném zvládnutí trenérské C licence začal studovat B licenci. Tenhle tým se začíná formovat, v týmu je hodně šikovných kluků a jeden hráč je v hledáčku našeho partnerského klubu Slavie Praha.

Mladší přípravka pod vedením Dana Chvátala najela na vítěznou vlnu. Informace o lednové vítězné vlně Psárováků přineseme v příštím vydání Psárského zpravodaje. Trenéři udělali s klukama veliký kus práce a doufáme, že kvalitu potvrdí v jarních mistrovských utkáních a ještě se porvou o první místo.

Starší přípravka se připravuje pod dohledem trenérů vedených Jakubem Kalbáčem. Podzimní část skončili v mistrovské tabulce na prvním místě. Hráči této kategorie hrají mistrovské zápasy na dvou hřištích díky příchodům hráčů z Jirčan. Jsem velice potěšený reakcí rodičů příchozích hráčů, kteří si velice pochvalují tréninkový a zápasový přístup.

Mladší žáci, které vede Jaroslav Šimek a kteří také vedou svoji soutěž, v zimně absolvují zimní ligu Motorletu, kde se potkávají se žákovskými týmy, které hrají ligu a krajskou soutěž a vedou si velmi dobře. Mají už skalpy. kromě jiných pražských týmů, Admiry a Vyšehradu (partnerský tým Jirčan). V týmu máme hodně postaršených hráčů ročníku 2007.

Starší žáci, na které dohlíží Jan Zeithaml,  bojují statečně s velkým hřištěm ve své soutěži. Cíl této kategorie je připravit kluky na dorosteneckou soutěž, kterou chceme příští sezonu začít hrát. Dorostenecký tým příští sezonu povede Zdeněk Balouš, který se vrací k trénování psárské mládeže jako čerstvý držitel trenérské licence B, kterou kromě něho u mládeže mají Jarda Šimek, šéftrenér a trenérský metodik Jirka Strnad.

Kromě péče o mládež v Rapidu, řešíme pod dohledem Pavla Kuky, přestavbu hospody (tankové pivo) a úpravu a zkulturnění toalet. Dále máme v plánu výstavbu kabin a zázemí pro mládež ( hostující týmy by se nemuseli převlíkat v hasičárně). A věříme v podporu obce ve výstavbě hřiště s umělou trávou, která je důležitá pro trénink týmů v zimních měsících.

Největší  radost nám dělá hřiště plné dětí, které svůj volný čas tráví pohybem a ne zahálkou po obci nebo u PC. Dále rádi v obci plníme kulturní a společenskou funkci, tzn. že aktivně pořádáme a účastníme se různých akcí, jako je masopust, dětský den, Mc Donalds Cup atd a turnaj juniorů ČEZ CUP v Psárech, který je vyvrcholením celého roku při mezinárodní účasti.

Napsal:      Michal Kroupa