Michal Balouš přestoupil do Bohemians Praha 1905

Odchovanec Rapidu Psáry Michal Balouš r. 2000 přestoupil v pondělí 27. února 2017 do klubu Bohemians Praha 1905 – U17. Michal přišel do Psár po rozpadu mládeže z Dobřejovic v roce 2010. Dva roky hrál ve výběrech OFS Praha – západ. Byl jedním z klíčových hráčů družstva žáků, kteří vyhráli v sezoně 2013/2014 okresní přebor. Rok na to hostoval v 1. A třídě žáků v SK Slavia Jesenice. Od roku 2016 působil v FC Jílové nejprve v 1. A třídě dorostu a v letošní sezoně v Krajském přeboru mladšího a staršího dorostu. V klubu FC Jílové nastoupil již v patnácti letech za muže v 1. A třídě dospělých a i v této sezóně nastupoval k zápasům 1. B třídy a krajského poháru dospělých. Všichni v Rapidu Psáry přejeme Michalovi mnoho sportovních úspěchů v novém klubu.

Rozhovor s Michalem Baloušem.

Jak vzpomínáš na své fotbalové začátky?

Fotbal hraji již od mala, takže na úplné začátky si nevzpomínám, jenom vím, že jsem chtěl být pořád u míče.

Kdo tě k fotbalu přivedl?

Asi táta, celkově rodiče, už od mala jsem chtěl kopat do míče, ještě než jsem pořádně začal chodit. Mamka si se mnou opravdu “užila”.

Začínal jsi v Tempu, pak jsi hrál v Dobřejovicích, Psárech, Jesenici a Jílovém, jak bys jednotlivé týmy porovnal?

Vzhledem k tomu, že jsem kluby prošel v různých věkových kategoriích tak to nemůžu moc porovnávat. V Dobřejovicích byly super soustředění, v Jesenici a v Jílovém hráči, ale nejlépe jsem se cítil ve Psárech.

Kdo ti dal fotbalově nejvíce z trenérů, co jsi měl?

Neumím úplně říct, kdo mi dal nejvíc. Každý trenér mi dal něco, v čem jsem se zlepšil, ale dlouhodobě určitě táta.

Tvůj táta je také fotbalový trenér, jak moc ti pomáhá a čím?

Pomáhá mi skoro se vším. Vysvětluje, co jsem udělal špatně a poradí mi jak to příště vyřešit líp, motivuje mně a radí mi i v osobních věcech.

Kdo je tvým fotbalovým vzorem?

Konkrétní fotbalový vzor nemám, snažím se vždy si vzít od jednotlivého hráče to, v čem vyniká. Například Messiho vedení balonu, Özilovo myšlení a další…

Jak zvládáš skloubit školu a fotbal?

Popravdě je to náročné, v podstatě každý den trénujeme, ale stíhám se učit po cestě do školy, takže se to vždycky nějak zvládne.

Jak se ten přestup zrodil?

Ani nevím, všechno se seběhlo hrozně rychle. Začal jsem od nového roku s Bohemkou trénovat a po měsíci volali, že by mě chtěli na půl roku na zkoušku. Od začátku jsem si za tím šel, nebylo co řešit.

Jak se do Bohemky těšíš? Co si od této zkoušky slibuješ a co očekáváš?

Rozhodně se hodně těším, je to nejvyšší fotbalová soutěž a větší kvalita. Popravdě žádná očekávání nemám, budu se snažit se co nejvíce zlepšovat a užívat si to, že hraju tam, kde hraju.

Znáš tam už nějaké kluky nebo jdeš úplně do nového?

Ano znám. Mám tady kamaráda Václava Peričeviče, se kterým jsem už pár zápasů odehrál v Jílovém, ale jinak jsem šel do nového. Po měsíci a půl tady už kluky celkem znám, dost mi pomáhají, takže jsem rád.

Jaký je tvůj kariérní cíl?

Samozřejmě bych si někdy chtěl zahrát v A mužstvu a fotbalem se živit. Ale hlavní cíl je se fotbalem bavit.

Za jaký tým by sis chtěl jednou zahrát a proč?

Jednoznačně za Slavii, už od mala Slavii fandím. Pokud bych si mohl zahrát v červenobílém dresu na Edenu, byl by to pro mě splněný sen.

S kým by sis chtěl jednou zahrát?

Popravdě asi nikoho konkrétního nemám, jak jsem říkal, rád bych si jednou zahrál za Slavii, to je pro mě hlavní.

Co bys poradil mladým klukům, kteří hrají ve Psárech fotbal a rádi by pronikli výše?

Aby se fotbalem bavili, to je hlavní důvod proč fotbal hrát. A aby na sobě pořád pracovali, snažili se zlepšovat každý trénink a vždy do toho šli na 100%.

Áčko: Po šesti letech tři body z Měchenic

I čtvrté kolo jsme v Měchenicích zvládli. Do utkání jsme vstoupili aktivně, dobře jsme kombinovali a vytvářeli si postupně šance. Bohužel se nám je nedařilo proměňovat, což je naše slabina, na které budeme muset zapracovat. Soupeř se uchýlil k nakopávání míčů za naší obranu, což kluci dobře řešili, nebo zasáhl opět výborný brankář Kafe. Po třiceti minutách byl před pokutovým územím faulován Vojta, na místě, které je pro Gekiho levačku ideální. A Geki se nemýlil, vymetl šibenici na vzdálenější tyči a brankář domácích se jen smutně ohlédl. Poločas skončil 0:1 a šlo se do kabin. V kabině jsme si řekli, že musíme pokračovat v odpovědném výkonu a to se podařilo. V 53‘ si za vápnem našel Geki odražený balon a střelou k tyči zvýšil na 0:2. Soupeř stále nakopával balony na hrotové silové útočníky a bohužel jsme po třech minutách neustáli souboj (možná i s faulem) a soupeř snížil na 1:2. O pět minut později zatáhl Tonda balon po levé straně, odcentroval tak, že obránce soupeře zahrál nešikovně rukou a rozhodčí odpískal jasnou penaltu. K té se postavil Vojta a opět nekompromisně skóroval na 1:3. V závěru nás soupeř zatlačil, opět nakopnutými balony do vápna, a čtyři minuty před koncem utkání snížil na 2:3. Závěr utkání jsme nakonec zvládli a tak jsme si, podle pamětníků po šesti letech, přivezli důležité tři body z Měchenic. V příštím kole přivítáme doma Hostivice.

Branky: 29. Kore Gökmen, 53. Kore Gökmen, 61. Kříž Vojtěch (pen.)
ŽK: Kříž Vojtěch, Vršek Vojtěch, Keller Robin

Zdeněk, trenér

Dorost: Poločas snů a poločasu jako z hororu v Meznu

Na první delší štaci po okrese Benešov jsme vyrazili v neděli ráno do Mezna. Ano je to ta obec u Tábora, od Psár vzdálená asi 70km. Před naším zápasem jsme shlédli závěr utkání domácích, v kategorii mladších žáků. Převlékat jsme se šli až 30 minut před zápasem. Nicméně jsme do utkání vstoupili skvěle a poločas vyhráli 5:0. To byl ten poločas snů. Ale druhý poločas byl doslova horor. Kluci si snad mysleli, že se utkání dohraje samo a že se nemůže nic stát. Ale stalo se. Dlouhé míče propadávaly za naší obranu a soupeř proměňoval jeden brejk za druhým. Ve středu pole nikdo nepracoval týmově, a když jsme si nějaké šance vypracovali, nedokázali jsme je proměnit. Druhý poločas jsme prohráli 6:0! a celkově skončilo utkání 6:5 pro domácí. Nikdy jsem nezažil takový obrat v zápase a pevně věřím, že se z toho kluci poučí a pochopí, že fotbal se hraje devadesát minut. Příští utkání hrajeme doma ve Vestci s týmem Zvole/Vrané.

Branky: 12. Hervert Tomáš, 27. Gündüz Ata Anil, 39. Hervert Tomáš, 43. Hervert Tomáš, 45. Dvořák David
ŽK: Silovský David, Hervert Tomáš

Zdeněk, vedoucí mužstva

Áčko postupuje v poháru OFS

Ve středu jsme v pohárovém utkání doma opět přivítali soupeře ze Zlatník. Prvních patnáct minut nám moc nevyšlo, soupeř kombinoval a my byli příliš zbrklí v předfinální fázi. Vše se změnilo v devatenácté minutě, kdy Vojta odcentroval a Tonda na zadní tyči bezpečně uklidil míč do sítě soupeře, 1:0. Hru jsme vyrovnali, lépe jsme kombinovali, což se zúročilo ve 37 minutě, kdy Vojta po prostrčení od Máry zvýšil na 2:0. O pět minut později se opět prosadil Tonda, po uvolnění od Máry a bylo to 3:0. Minutu před koncem poločasu skóroval ještě Mára, kdy si s Tondou prohodili role, a stav byl 4:0. Bohužel jsme do poločasu stihli ještě obdržet branku, kdy po zbytečném faulu zahrával soupeř přímý kop, který po nedůrazném odehrání dorazil do branky. Do kabin se šlo za stavu 4:1. V poločase jsme vystřídali zataveného Pedra, který po zranění odehrál slušný poločas. Druhý poločas už byl jen formalitou. Soupeři evidentně došla šťáva a z naší strany se valil na soupeře jeden útok za druhým. Bohužel se nám nepodařilo několik přečíslení využít a tak se prosadil až patnáct minut před koncem Kuba, který si po individuální akci zkušeně připravil zakončení na svojí slabší levačku a hokejovým dloubáčkem vymetl šibenici. Tento gól si určitě zasloužil, a pevně věřím, že ho to nakopne k další skvělým výkonům. Celkově byl druhý poločas uvolněný a hráli jsme „totální“ fotbal kdy se v jednu chvíli objevili v útoku oba stopeři Robin s Radkem a na pravém křídle Kába co by pravý obránce :-D. Zápas to byl vydařený, klukům musím poděkovat, že se utrhli z práce a dorazili, a hlavně že podali zejména v prostřední fázi utkání kvalitní výkon. V sobotu odjíždíme do Měchenic v 14:45 autobusem a věřím, že diváků s námi bude jezdit čím dál víc.

Branky: 19′ Keller Antonín, 37′ Kříž Vojtěch, 43′ Keller Antonín, 44′ Brych Marek, 76′ Kravčík Jakub
ŽK: Keller Robin, Vršek Vojtěch

Áčko: Z Tuchoměřic vezeme bod

Ke třetímu zápasu sezony jsme přijeli do Tuchoměřic, které zrovna měly posvícení. Naším cílem bylo, aby jim oslavy trošku zhořkly. Soupeř nás zaskočil vysokým napadáním a rychlými náběhy za obranu, které jsme nebyli schopni zachytávat. I z toho důvodu nám zatrnulo, když v patnácté minutě nesmyslně dohrál útočící hráč hostí perfektně vyběhnuvšího brankaře Kavku, a trefil jej kolenem do hlavy. Jak se ovšem ukázalo, Petr je opravdu tvrďák, oklepal se a po celé utkání nám byl velkou oporou. Ve dvacáté první minutě jsme udeřili, když Mára nebojácně navedl míč zleva do pokutového území a byl jasně faulován. K penaltě se postavil Vojta a nekompromisně proměnil, 0:1. Bohužel jsme se neradovali dlouho. O tři minuty později Kába podskočil balon, souboje se pouze účastnil a hráč domácích se štěstím hlavou přehodil v brance Petra. Na jejich obranu je potřeba říct, že hra proti nízkému slunci opravdu nebyla a příjemná a jsem si jist, že i to mělo vliv na tyto dvě chyby, 1:1. Aby toho nebylo málo, opět po naší pravé straně pronikl hráč domácích do našeho pokutového území, kde jej nejprve postrčil Matty, ten si pak šikovně navedl míč do Čendy a upadl. Penalta jasná, už po prvním zákroku Mattyho a proměněná, 2:1. V poločase jsme vystřídali celou pravou stranu, Matty musel odjet a nahradil jej Kuba Kravčík, teprve osmnáctiletý talent a místo Káby jsme poslali do hry Pospu. Jak se nám střídání vydařilo, se ukázalo hned na začátku druhé půle, kdy jsme to zase byli my, kdo byl jasně lepší. Hra i kombinace se zlepšila a bylo to právě po pravé straně, kdy si kluci vyťukali domácí obranu, Mára předložil ideální přihrávku Vojtovi a pro něj už bylo samozřejmostí vyrovnat na 2:2. Ke konci utkání se hra opět trochu vyrovnala, šance jsme měli my i domácí, tu největší bohužel neproměnil Vojta, kdy šel sám na brankaře. V závěru, asi tři minuty před koncem, nás pak podržel Kafe, kdy reflexivně vyrazil tutovku domácích a zpečetil tak svůj supervýkon, za který má obdiv nás všech. Podali jsme kvalitní týmový výkon a vyzdvihnout musím již několikrát zmiňované brankaře Kafeho. Ve středu nás čeká pohár opět proti Zlatníkům, tak nás přijďte všichni podpořit a v sobotu je odjezd do Měchenic autobusem kolem 14:45 ze hřiště.

Branky: 21‘ Kříž Vojtěch (p), 51‘Kříž Vojtěch
ŽK: Pospíšil Jan, Vondra Martin, Páv Jan

Dorost: SK Rapid Psáry/TJ Viktoria vestec – Sázava/Ostředek 2:4

V neděli 9.9. jsme doma přivítali sloučené mužstvo Sázava/Ostředek. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře. Už v 19 minutě jsme vedli 1:0 po dorážce Tomáše Herverta. Bohužel vedení nám vydrželo pouhé 2 minuty, než jsme po zbytečné chybě dostali vyrovnávací branku. Do poločasu jsme stihli ještě jednou udeřit a to když se přímo z rohu prosadil opět Tomáš Hervert. V kabině jsme si řekli, že budeme pokračovat v nasazení z prvního poločasu a vyvarujeme se chyb jako u prvního gólu. To se nám však nepovedlo a ve druhém poločase jsme dostali 3 góly na konečných 2:4. Nutno podotknout, že jsme měli spoustu šancí, které měly skončit gólem. Honza Kučerák, který šel 2x sám na brankáře a z jasné pozice nastřelil pouze břevno nebo zábrany, dále Tomáš Hervert, který také samostatný nájezd neproměnil. Z těchto chyb se musíme poučit a pokud chceme vyhrávat je musíme odstranit.

Michal, Trenér

Druhý zápas sezony jsme zvládli bravurně

Do druhého zápasu sezony jsme provedli dvě změny v základní sestavě, kdy se po trestu vrátil Geki a místo sloužícího Radka nastoupil Čenda. A začali jsme ještě lépe, než jsme skončili ve Zlatníkách, co se předvedené hry týče. Soupeře jsme dvacet minut k ničemu nepustili, presovali jsme již na jeho polovině a to dělalo Břežanům velké problémy. Konstruktivně jsme odebírali míče a zakládali útoky do otevřené obrany. Skóre otevřel již v šesté minutě Mára po Tondově přihrávce a pak to šlo ráz na ráz. V desáté minutě doklepl Matty po Vojtově odražené střele, pak byl Vojta ve čtrnácté minutě jasně faulován v pokutovém území a Geki s jistotou proměnil. Do poločasu ještě skorovalo bratrské duo Tonda a Robin Kelerovi, ve dvacáté páté a třicáté třetí minutě a po půl hodině to bylo 5:0! Do druhé půle jsme vystřídali Vojtu za Vojtu (Vrkyho) a postupně i další hráče z lavičky. V pětapadesáté minutě se opět prosadil Matty, kdy si sám na půlce vybojoval míč a samostatný nájezd proměnil. Přidávali jsme i další šance, které se bohužel proměnit nepodařilo, ať už Vrkyho střelu zastavila tyč nebo jeho pověstná špičička 🙂 namísto nekompromisního zakončení. Několik šancí si vytvořili i hosté, ale bezvadné zásahy brankaře Kavky je přiváděli k zoufalství. A tak se v poklidu utkání dohrálo do zaslouženého vítězství 6:0. Potěšením pro nás musí být skvěle zvládnutý první poločas a za jednotlivce musím vyzdvihnout určitě Juriho Sakalu, stoperskou dvojici Robina a Čendu, Vojtu Kříže za tři asistence a výkon brankaře Kafeho. Ale i ostatní hráči podali velmi dobrý výkon a bylo vidět, že je fotbal baví. Již v sobotu jedeme do Tuchoměřic, odjezd autobusu je v 15:00 ze hřiště.

Branky: 6‘ Marek Brych, 10‘ Martin Vondra, 14‘ Gökmen Kore (p), 25‘ Antonín Keller, 33‘ Robin Keller, 55‘ Martin Vondra
ŽK: Honza Páv, Gökmen Kore

Dorost: SK Rapid Psáry /TJ Viktoria Vestec – FK Týnec nad Sázavou „B“

Dne 2.9. jsme nastoupili k prvnímu mistrovskému utkání dorostenecké kategorie. Zápas se odehrával na těžkém podmáčeném terénu, s čímž jsme měli prvních 20 minut veliké problémy. Herní projev byl vyrovnaný, soupeř však využíval své rychlostní převahy a po našich chybách v obraně do poločasu čtyřikrát skóroval. My jsme dokázali odpovědět pouze jednou brankou po standardní situaci. Do kabin se tak šlo za stavu 4:1 pro domácí. O přestávce jsme si věci vyříkali a druhý poločas odehráli shodně na skóre 4:4. Zápas tedy skončil 8:5 pro družstvo Týnce. Díky patří všem klukům, kteří bojovali až do konce.

Branky: Hervert 3x, Ženatý, Banseth

Ze zápisu rozhodčího:
“Chtěl bych vyzvednout vzorné chování hostujícího celku a jeho vystupování během zápasu nepadlo jediné sprosté slovo ani žádné záludné fauly, což se v této kategorii nevidí.”

Michal, trenér

Soustředění spojeného dorosteneckého týmu SK Rapid Psáry a TJ Viktoria Vestec

Poslední srpnový týden patřil soustředění dorostenců. Podstoupili pětidenní náročný program pod vedením zkušených trenérů a sparťanské legendy Jirky Novotného. Zaměřili jsme se hlavně na zlepšení herních činností a fyzické připravenosti. Během soustředění se nám vytvořila semknutá parta, což bylo také jedním z našich cílů. Kluci přistoupili k náročným tréninkům zodpovědně a vždy nechali na hřišti maximum. Soustředění jsme zakončili nohejbalem, fotbalgolfem a dalšími zábavnými hrami. Posledním bodem soustředění byly spíše administrativní záležitosti, jako volba kapitána, rozdělení čísel a příprava dresů na sezónu.

P.S. Klukům patří velké díky za zodpovědný přístup.

Novou sezonu jsme zahájili remízou ve Zlatníkách

Úvodní zápas sezony jsme zahájili v nejbližší destinaci soutěže, v sousedních Zlatníkách. Přes velkou absenci hráčů, kteří jsou ještě na dovolené, někteří jsou nemocní a jeden si odpykává trest za vyloučení v minulé sezoně, jsme nastoupili k utkání s odhodláním uspět na hřišti fotbalového a silově vyspělého družstva. Jarní výsledek 5:1 pro Zlatníky hovořil jasně. Vstup do utkání se nám vydařil, a vytvořili si dvě šance. Škoda, že jsme nedokázali ani jednu proměnit. V 9 minutě jsme po individuální chybě obdrželi branku, kdy Robin nedokázal doskočit nakopnutý míč a útočník soupeře přehodil našeho brankaře. Tím se Zlatníky dostaly do sedla a převzali otěže zápasu do svých rukou. Přesto jsme si ještě v prvním poločase vytvořili několik šancí, ze kterých nás musí nejvíce mrzet nevyřešená situace 4 na 2, z takového přečíslení prostě musí padnout branka! O přestávce jsme si pár věcí vyříkali a až na pár výjimek jsme ve druhém poločase dominovali. Vše začalo v 50 minutě, kdy se ze stopera vysunul Robin, narazil si s novou posilou Dominikem, nebojácně šel do vápna soupeře, kde byl faulován. K penaltě se postavil Vojta Kříž, další „staronová“ posila, a nekompromisně proměnil. Domácí znervózněli a začali hrát fotbal nakopávaných míčů na útočníky. To nám vyhovovalo, protože dvojice stoperů Robin s Radkem bez problémů míče odebírali a rozehrávali na volné záložníky. Vytvořili jsme si další šance, ale bohužel jsme žádnou nedokázali proměnit a to i díky vynikajícímu brankaři soupeře. Vzhledem k průběhu hry, kdy domácí dominovali v prvním poločase a my ve druhém, můžeme být s bodem spokojeni. Musím nakonec vyzdvihnout kvalitní hru celého týmu zejména ve druhém poločase,  a jednotlivce Pavla Otrubu, který bravurně zvládl roli defenzivního záložníka, Petra Kavky co by brankaře a o stoperské dvojici jsem již psal. Příště přivítáme na domácím hřišti Dolní Břežany.

Branky: 50‘ Vojta Kříž (p)
ŽK: Vondra Martin, Keller Antonín

Zdeněk Balouš, trenér

Do Psár opět zavítala fotbalová republiková elita ročníku 2007 JUNIOR ČEZ CUP Psáry – 2018

Dne 16.6.2018 se na hřišti Rapidu Psáry konal šestý ročník mezinárodního fotbalového turnaje. Turnaj byl uspořádán pro hráče ročníku narození 2007 a mladší.

Můžeme bez nadsázky říci, že tak kvalitně obsazený turnaj je v celé fotbalové sezoně unikátní. Každý rok můžeme sledovat fotbalový vývoj tohoto ročníku a konfrontovat s místními mladíky. Tento rok se poprvé hrálo systémem 7+1, začali se pískat ofsajdy a celé hřiště se rozdělilo na dvě půlky a hrálo se 20 minut.

Abychom ukázali kvalitu obsazení turnaje, tak se nám na hřišti v Psárech sešli : SK Slavia Praha, Bohemians 1905, Viktoria Plzeň, SK Sigma Olomouc, FC Banik Ostrava, Dynamo České Budějovice, z Polska přijel WKS Ślask Wroclaw, dále z Německa SG Dynamo Dresden a obhájit prvenství přijel z Chorvatska Hajduk Split a na všechny se těšil domácí SK Rapid Psáry.

Již slavnostní zahájení turnaje se stává unikátní a jedinečnou psárskou tradicí, když před nastoupenými družstvy promluví a popřejí hodně štěstí a zdraví fotbalové legendy a Psárováci, Pavel Kuka a Luboš Kozel pod dohledem předsedy klubu Václava Nováka.

Celkově můžeme hodnotit průběh celého turnaje velmi pozitivně. Krásné počasí, profesionálně zvládnutá organizace ve všech fázích turnaje, nezapomenutelné výkony všech hráčů, skvělé a slušné fandění diváků.

Nyní pár údajů k výsledkům turnaje. Celým turnajem bez zaváhání suverénně prošel bez porážky tým SK Slavie Praha, za nimi skončil tým FC Baník Ostrava. Musíme zmínit, že náš tým SK Rapid Psáry, který po celý turnaj předváděl pohledný výkon a kromě zápasu se Slavií, vždy statečně bojoval o body v každém utkání a některé ligové mančafty o body připravil a nakonec po penaltovém rozstřelu smolně skončil na 10. místě. Přesné výsledky je možno shlédnout na stránkách Rapidu Psáry, který výsledky přenášel online.

Na závěr chceme poděkovat našim sponzorům a to jmenovitě Topforex, Skupině ČEZ, Obecnímu úřadu Psáry, panu Adámkovi z Laguny za poskytnutí šaten a uvaření výborných obědů pro hráče, pitný režim zajistila restaurace Na hřišti. Nesmím zapomenout na výbor Rapidu Psáry a partu dobrovolníků, trenérů, fanoušků a rodičů našich fotbalistů kolem Radka Baxy a Ladislava Zeithamla.

Celý den akci provázel svým slovem fotbalový internacionál a fotbalový televizní expert Josef Němec, kterému asistovala psárská legenda Josef Vaverka.

Již šestý rok se nám podařilo uspořádat nejkvalitnější fotbalový turnaj mladých nadějí ročníku 2007. Věřím, že takovéto akce přispívají k zviditelnění naší obce. Představte si, že i v Hajduku, Dráždanech a Krakově vědí kde leží Psáry, jaký se tam hraje špičkový fotbal a jací jsou tam přátelští fandové.