První letošní turnaj – Bráník 8.1.2017

Dobřichovice, FK Dukla Jižní Město, TJ Sokol Dolní Počernice, Tempodraci, Temposauři, SK Rapid Psáry

Z turnajové nominace (Vojta, Tom, Míra, Štěpa, Maty, Denis, Venca) na poslední chvíli vypadl z důvodu nemoci Míra, a tak jsme na turnaj odjížděli s jedním hráčem na střídání a obavou z venkovního mrazivého počasí. Naštěstí se ukázalo, že naše obavy z klimatických podmínek byly liché, a že v hale panovala velmi příjemná teplota, která kluky správně rozehřála do prvního zápasu proti týmu Temposaurů. Do zápasu naši kluci vstoupili koncentrovaně, úspěšně se snažili držet “čtverec” a soustavně dobývali soupeřovu branku. Poměrně záhy jsme se díky Vojtovi dostali do dvoubrankového vedení. Soupeře jsme v podstatě nepouštěli na dostřel naší branky (což nelibě nesl Venca) a trpělivou hrou jsme se snažili naše vedení ještě navýšit. To se nám také díky Matymu a Vojtovi nakonec podařilo. Ačkoli jsme se ke konci zápasu nechali strhnout k HURÁ fotbalu a objevilo je také tradiční “chumlování”, kdy se každý z kluků snažit dát gól, je třeba první dnešní zápas hodnotit veskrze pozitivně. Za předvedený výkon si pochvalu zaslouží všichni bez rozdílu, neboť se snažili přetavit tréninkové návyky do dění na hříšti, a k vidění byly náznaky pěkných kombinačních akcí.

Našim následujícím soupeřem byl druhý tým Tempa, tentokráte Tempodraci, kteří se do zápasu vrhli s cílem “pomstít” své temposauří kamarády. Opět se projevil náš typický nešvar, kdy se po přestávce nejsme schopni plně koncentrovat na hru. Naši kluci, zřejmě pod dojmem vysoké úvodní výhry, do utkání vstoupili laxně, a patrně očekávali, že se soupeř porází sám. Hra byla od úvodu rozháraná, čehož dokázal poměrně záhy po drobném zaváhání v naší rozehrávce využít soupeř, který skóroval z první střely na branku. Laciný inkasovaný gól kluky znejištěl, nicmémě pořád zbýval dostatek času, abychom mohli utkání zvrátit. Bohužel jsme se až příliš nechali strhnout a zcela ustoupili od hry, kterou jsme předváděli v prvním utkání. Situace jsme se snažili řešit individuálně, což se nám v přehuštěném prostoru vůbec nedařilo. I přes místy až drtivou převahu jsme nebyli schopni překonat zhuštěnou obranu soupeře a na naší straně narůstal pouze počet rohů a nepřesných střeleckých pokusů. Čas se rychle krátil, a my jsme se nebyli schopni dostat do šance. Od vstřeleného gólu se soupeř sice již nedostal k ohrožení naší branky, ovšem i jedna střela nakonec stačila, aby zápas skončil naší těsnou porážkou. Kluci se tak znovu vrátili nohama na zem a uvědomili si, že pokud chtějí uspět, musí, jednak makal naplno a také skloubil individuální schopnosti s týmovým pojetím hry.

Třetím soupeřem v pořadí byl tým z Dobřichovic, který do té doby nezískal v turnaji ani bod. Ve srovnání s předchozím zápasem kluci začali plně soustředěni, což se projevilo také na jejich zlepšeném výkonu. I přes optickou převahu a celou řadu šancí, a několik nastřelených tyčí, se nám však dlouho nedařilo překovat soupeřova brankáře. Po mocném obléhání branky Dobřichovic se nakonec Štěpánovi přece jen podařilo vstřelit vedoucí gól, který přinesl na naše kopačky více klidu. Když se poměrně záhy Vojtovi podařilo po rychlém protiútoku do soupeřovy rozhozené obrany naše vedení navýšit, vše směřovalo k druhému vítězství v turnaji. Nic na tom nemohl změnit ani čestný gól soupeře, který znamenal v samém závěru pouze snížení.

V předposledním zápase na nás čekal, do té doky neporažený, tým Dolních Počernic, který si v případě výhry mohl již předstihu zajistit celkové vítězství v turnaji. Nejen dosavadní výsledky, ale také fakt, že soupeř měl ve svém středu několik velmi šikovných, rychlostě velmi dobře vybavených hráčů, vzbuzoval vzhledem k narůstající únavě určité obavy. Soupeř vědom si početní převahy (měl k dispozici dvě čtveřice) na nás od počátku “vletěl” a vytvořil si i několik náznaků šancí, které jsme částečně díky štěstí a také díky výborným zákrokům Vency přečkali, a postupně převzali otěžě zápasu. Naše iniciativa byla po pěkné individuální akci poměrně záhy oceněna Vojtovým vedoucím gólem. Ovšem pak se naplno projevila naše největší slabina, totiž proměňování šancí. Bohužel ani ty nejvyloženější šance jsme nedokázali přetavit v pojišťující gól a soupeř následně trestal. Po další naší šanci, kdy jsme třefili pouze tyč, jsme přerušili rychlý protiútok soupeře pouze za cenu nedovoleného zákroku na polovině hřiště a z následného trestného kopu z půlky soupeř nechytatelně vyrovnal. V samém závěru jsme sahali po třech bodech, kdy Vojtova střela z trestného kopu orazítkovala pouze tyč, a následnou dorážku pak zachytit soupeřův brankáž na brankové čáře. Ačkoli jsme měli více šancí, skončilo nakonec utkání remízou, která byla spravedlivým odrazem dění na hřišti.

Díky předchozím výsledkům jsme si to v posledním zápase “rozdali” s Duklou JM v přímém souboji o druhé místo. I přes fakt, že na hráčích obou týmů se již znatelně projevovala únava (na hráčích Dukly o něco méně, protože disponovala početnou střídačkou), nepostrádal zápas kvalitu a náboj. Naši kluci vstoupili do utkání o něco lépe, když se díky Štěpánovu gólu dostali do vedení. Následně nás několika bravurními zákroky podržela stálice mezi tyčemi Venca. Po naší další kombinační akci a filigránské Denisově přihrávce přidal Vojta druhý gól. Soupeř se však nevzdával, a po zásluze se mu podařilo těsně před koncem snížit a závěr zápasu tak sliboval napínavou podívanou. Naštěstí naši kluci závěrečné drama nepřipustili a naopak sami mohli vedení pojistit. Proti bylo ovšem znovu branková konstrukce. Se závěrečným hvizdem si pak kluci mohli užít oslavu zaslouženého úspěchu v podobě celkového druhého místa.

Závěrem bych chtěl všechny pochválit za snahu a příkladnou bojovnost. Přestože je v naší hře pořád spousta nedostatků, turnaj ukázal, že jdeme správnou cestou a máme na čem stavět. Potěšující je zjištění, že jsme za soupeři nezaostávali v žádné z herním čiností a byli jsme schopni dostat pod tlak a přestřílet všechny soupeře, což je samo o sobě příslibem pro budoucnost. Rezervy jsou samozřejmě značné (rychlost, rychlost s míčem, rychlost rozhodování, orientace atd), ale každý turnaj je v této kategorii pouze součástí tréninkového procesu, a je vhodným vodítkem pro trenéry, na co se mají v další práci s kluky zaměřit.