Ze Sparty přichází a novým šéf trenérem fotbalové přípravky SK Rapid Psáry je Patrik Šedo

Patriku, ve fotbale působíte již dlouhou dobu, prozradíte v jakých klubech a kategoriích jste působil?
Dobrý den, děkuji a vážím si té příležitosti, že jste si vybrali k rozhovoru pro místní zpravodaj právě mě, jsem tu v Psárech nový a proto mě to velmi mile překvapilo, zajisté je tu mnoho zajímavějších lidí, kteří mají světu co říct. Jinak máte naprostou pravdu, ve fotbale působím již dlouhých 19 let a je to můj velký koníček, který mě naplňuje energií a kde se také mohu po práci aktivně zrelaxovat. Za tu drahnou dobu jsem trénoval mládež v několika klubech a to na Libuši, Tempu a posléze pak ve Spartě. Navštívil jsem za ty léta několik zajímavých trenérských stáží a mohu o sobě říct, že jsem blázen do fotbalu. Většinu času se pohybuji v kategoriích přípravek a žáků, měl jsem sice nabídky do starších věkových kategorií a nebo mužů, ale s díky jsem odmítl, protože se mi osvědčilo, že kluci ve věku 6-14 let jsou do fotbalu nejvíce zapálení a to mě prostě baví, když padá moje úsilí na úrodnou půdu.

Proč jste přijal nabídku Rapidu a jaké máte cíle?
Fotbal mám moc rád a cítím, že bych pro Psáry a její mládež mohl udělat něco velkého, zúročit své nabité zkušenosti a vrátit se tak trošku zpět v čase. Je to pro mě obrovská výzva, protože jít ze Sparty, z pomyslného fotbalového Olympu, kde máte k dispozici ty nejlepší hráče, kteří opravdu chtějí něco ve fotbale dokázat, zpět do malého klubu, tomu se říká hard level a já mám tyto výzvy prostě rád. Věřím, že výživný a kvalitní fotbalový trénink funguje všude a bude přinášet ovoce i tady v Psárech. Pokud všichni, co mají rádi fotbal, spojíme síly, budeme táhnout za jeden provaz, tak máme šanci společně vybudovat super fotbalovou líheň mladých talentů, která bude hrát líbivý, nátlakový fotbal a bude lákat další děti ze širokého okolí, aby se k nám přidaly. Co jsem zatím měl šanci poznat, tak se v Psárech pracuje s mládeží velice kvalitně a mým hlavním cílem bude, navázat na předchozí práci mých šikovných kolegů, dál jí rozvíjet tak, aby děti na fotbal do Psár chodily rády.

Kdo Vás do Rapidu přivedl a jak se mu to vůbec povedlo?
Když jsem skončil s trénováním na Spartě, tak jsem úplně ztratil chuť dělat fotbal a nějakou dobu jsem kvůli tomu pocitu a také kvůli mé rodině odmítal různé nabídky, protože vím, jak je trénování časově náročné a já chtěl všechen svůj volný čas věnovat mým malým dětem Nikolce, Davídkovi a mojí paní Helence. Když už jsem se s tím pocitem pomalu smířil, že zůstanu navždy ve fotbalovém důchodu, tak se začal zjevovat čím dál častěji, svérázný manažer Rapidu Michal Kroupa, jež je chlapík vytrvalý, držící slovo a podařilo se mu přijít v ten správný čas, kdy jsme se chtěli s rodinou přestěhovat do většího bytu a já v ten stejný čas začal koketoval s návratem k trénování. Přesvědčil mě, že Psáry jsou pro mě jasná volba a v mnohém mi pomohl. Slovo tedy dalo slovo a jsem tu i s rodinou v baráčku se zahradou, což je naprostá bomba.

Jaké ročníky máte na starost?
Mám na starosti všechny přípravky Rapidu, tedy Slávistickou školičku, mladší a starší přípravku. Do konce této sezony vedeme společně s Mílou Dlabolou mladší přípravku a od nové se posunu do přípravky dorazové, tedy starší. Jak se nyní celý svět pere se zákeřným Koronavirem, tak i my v Psárech máme činnost klubu pozastavenou a můžeme jen doufat, že se situace brzy uklidní a budeme moci začít naplno trénovat. V tuto chvíli psárští trenéři posílají našim dětem různé tipy na domácí cvičení a již se těším, až je zase všechny uvidíme na našem hřišti.

Na co se Vaši trenéři nejvíce zaměřují v trénincích?
Chceme, aby naši kluci a holky ovládali parádně míč oběma nohama, to je základ, proto naši trenéři pracují maximálně s detailem a snaží se poctivě ukazovat, vysvětlovat, aby se všechna cvičení dělala správně, aby si děti netvořily špatný návyk, který se pak těžce odstraňuje. Další prvek, který je neméně důležitý, trénovat po zvládnutí určitého cvičení vše v rychlosti a pod tlakem. Návaznost cvičení, jejich spojování a rozvíjení činností v rámci týmu. Naším hlavním cílem je, aby naše děti co nejvíce hrály malé hry a fotbal, nebály se dovolit si – tzn. vystřihly kličku jako z partesu, byly na hřišti uvolnění, kreativní, učily se součinnosti a bavily se hrou, která je prostě nejhezčí na světě.

Co byste si přál do budoucna u Vašich kategorií zlepšit?
Určitě bych si přál, abychom všichni společně porazili toho nejtěžšího soupeře Koronavirus 5:0 a mohli se zase všichni vrátit k všednímu životu a sportu. Co se týká Rapidu Psáry, přeji mu, aby vydržel, protože je nyní ohrožen existenčně, jako mnoho dalších klubů, podniků, lidí a věřím, že to obyvatelé obce, sponzoři nedopustí a nenechají klub v situaci nejtěžší padnout. Pokud se budeme bavit o zlepšení jednotlivých kategorií, na to je v tuto chvíli moc těžké odpovědět. Jsem tu krátce a obrázek si udělám, až se zase všichni sejdeme na hřišti. Mám ovšem rád, když borci na hřišti makají pro tým, nic neflákají, jezdí tzv. po zadku, hrají nátlakový pěkný fotbal, všichni brání a útočí. Pokud mě přesvědčí, že je fotbal baví, tak budu jejich nejlepší kamarád.

Jaký máte názor na fungování rapiďáckých webovek?
Za mě super, plní svou funkci a o tom to je! Na první pohled odvedl tvůrce stránek Zdeněk Balouš skvělou práci, na to, že se o ně stará sám, tak jsou to stránky moderní a přehledné. Již jsme se spolu bavili o několika zlepšení, která mi tam chyběla a rád bych je tam měl. Mám potvrzeno a slíbeno, že je vše možné naprogramovat, takže se máte na co těšit.

Slovo závěrem?
Buďte všichni zdraví a držte spolu Rapiďáci!