Sedmnáctka fotbalových Psár nelení ani po skončení podzimní části sezony, ve které bojovala mezi nejvyšší krajskou konkurencí a obsadila se ziskem rovných deseti bodů dvanáctou příčku. Mladší dorostenci v zimním období absolvují turnaj v Uhříněvsi, v rámci něhož je nejprve čekají tři zajímavé souboje skupinové fáze.
Podzimní účinkování mladších dorostenců mezi krajskou elitou? Nedá se říct, že by fotbalisté Psár zklamali, ale se ziskem deseti bodů se umístili až na dvanácté příčce, když třikrát vyhráli, jednou remizovali a připsali si na své konto deset porážek (z toho jednu kontumačně). Soutěž po první polovině sezony vedou Neratovice před Vyžlovkou a třetí Dobříší. Na opačném pólu tabulky se naopak nachází Kunice, Poděbrady a Kazín.
Po konci úspěšné podzimní části, v níž chlapi fotbalového Rapidu obsadili ve své nováčkovské sezoně mezi Středočeskou smetánkou třetí místo, jsme vyzpovídali nejlepšího střelce a kapitána mužstva Lukáše Poučka. A opět malinko netradičně. Jednatřicetiletý borec, který si ve své kariéře prošel několika kluby včetně pražské Sparty, Sokolova, Ústí nad Labem, Českých Budějovic nebo Vyšehradu, dostal sadu jedenácti otázek. Kdo je největší nervák, hlavní DJ, nebo hypochondr? Podívejte se sami...
Poslední utkání podzimní části sezony zvládli, když na umělé trávě v Radotíně přehráli v dohrávce zálohu Olympie Dolní Břežany. Jinak ale první půlku soutěžního ročníku fotbalisté béčka Rapidu Psáry nemohou hodnotit jako úspěšnou. Tým, který de facto v každém zápase bojoval se sestavou, na podzim získal pouhých dvanáct bodů a do zimního spánku se uložil na jedenáctém místě.
čt 28. 11. 2024 - Mangl Martin
Podzim mladíků? Individuální i týmový posun, k tomu druhé místo mezi elitou kraje
V minulém soutěžním ročníku postoupili do krajského přeboru, poprvé v třiadevadesátileté historii klubu. Ale v létě dlouho nevěděli, kdo je bude mezi elitou Středočeského kraje cepovat. Na poslední chvíli do týmu přišla trojice koučů, která si starší dorostence Rapidu Psáry vzala pevně pod svá křídla. A podzim trenérští parťáci Jakub Splavec, Kryštof Kratochvíl a jeho otec Jiří zvládli na jedničku. Výběr talentovaných mladíků dovedli k titulu podzimního vicemistra, navíc mu vštípili styl a tvář, které nenudily, naopak - bavily a hřály na srdci.
Devatenáctka ambiciózního Rapidu Psáry na podzim odehrála dohromady čtrnáct zápasů, z nichž devět vyhrála, v jednom případě remizovala a čtyři duely prohrála. Druhé je místo je bezesporu úspěchem, obzvlášť pak v konkurenci klubů, které mají větší mládežnickou základnu, zázemí a celkové možnosti.
„Tabulkové hodnocení budeme dělat až po sezoně, jsme teprve v půlce. Víc si vážíme toho, že se kluci posouvají individuálně, ale hlavně týmově. V devětadevadesáti procentech případů byli schopni přenést věci z tréninku do zápasu a prezentují se atraktivním fotbalem, který má typologicky blíže k tomu, co je čeká po přesunu do dospělého fotbalu. Což je i náš cíl," podotknul jeden z trenérů devatenáctky Rapidu Jakub Splavec s tím, že své svěřence se svými parťáky nechce učit kopanou, ale fotbal.
„A to s tím, že kluci budou hrát aktivně, agresivně, ale zároveň kombinačně bez nutnosti si pomáhat nákopy nebo odkopy, což jsou klasické alibismy českého prostředí. Dějí se jen proto, aby člověk neudělal chybu," míní trenér. „My kluky učíme to, že chyba je normální a výkon nevychází z jednotlivce, ale z týmu. Pokud nevyjde přihrávka, poločas nebo i celý zápas, hledáme návod k vyřešení problému, nikoliv viníka. Změna nastavení na hřišti i mimo něj nás mimo jiné dostala tam, kde dnes jsme. Ale jak říkám: jsme v půlce a čeká nás ještě hodně práce. Protože chceme logicky stále víc," pokračuje Splavec.
V Psárech si uvědomují, že ačkoliv jsou na druhém místě tabulky, byly na podzim zápasy, z nichž šlo vytěžit více. „Nejvíce nás mrzí prohry v Kunicích a Brandýse. Zbytečně jsme se přizpůsobili hře soupeře a očekávali, že nám to přinese nějaký úspěch," říká Kryštof Kratochvíl, nejmladší z trenérského štábu staršího dorostu Psár.
„Po zápase v Kunicích jsme ale klukům zdůraznili, že měnit náš styl hry nebudeme. Že nám změna cesty, které věříme, za tři nebo šest bodů opravdu nestojí. Kluci to pochopili a v rámci posledních zápasů podzimu bylo vidět, že i když jsme měli marodku větší než základ, věřili naší hře, našemu systému a naší filozofii. Ze všech proher jsme si vzali to, co bylo špatně. Situace podrobně rozebrali a hned v dalších zápasech bylo vidět, že se ty chyby neopakují," radoval se mladý kouč jen o něco málo mladších fotbalistů.
A z čeho má Kratochvíl se svými trenérskými kumpány největší radost? „Týmovost, přístup a rychlost adaptace na nový tréninkový proces i zápasové nastavení. Z toho. A hlavně z toho, že všichni táhnou za jeden provaz a jednotlivě i týmově se zlepšují. To nám dělá radost. Zároveň je vidět, že si kluci dokážou navzájem pomoc, a když se jednomu nedaří, ostatní mu pomohou nebo ho zastoupí," těší Kratochvíla.
Moc dobře si však uvědomuje, že je ještě spousta věcí, které je třeba pilovat. „Celkově musíme zapracovat na fyzičce. Jak rychlosti, tak na vytrvalosti. Dokážeme soupeře mačkat v začátcích obou poločasů, ale chceme tak hrát po celých devadesát minut. Na to se budeme nyní soustředit, protože na to budeme mít o dost více času než jsme měli v létě," vypraví čtyřiadvacetiletý lodivod.
Na podzim se psárské devatenáctce dařilo především doma, kde kromě jedné remízy všechny zápasy vyhrála. O poznání horší to bylo na tripech, kde z jednadvaceti možných získala "pouze" devět bodů.
„Doma se nám hraje dobře. Kluci prostředí znají, nemusí nikam jezdit a máme velkou podporu fanoušků. I přes ranní čas výkopu těmi zápasy žijí všichni rodinní příslušníci a psárští fotbaloví fanoušci. To klukům samozřejmě hodně pomáhá. V domácím prostředí se hraje každému lépe. Co se pak týče venkovních zápasů, tak si myslím, že ty prohry prakticky nijak nesouvisely s tím, kde se hraje. Samozřejmě si něčeho všímáme, ale to říkat nebudu, abych soupeřům neulehčoval přípravu na naše odvetné zápasy," usmívá se Jiří Kratochvíl, třetí do trenérské party dorostenců Rapidu Psáry.
V prosinci si hráči odpočinou a do fotbalové šichty půjdou zase v úvodu ledna. „Začínáme soustředěním 5. ledna. Na hřiště se přesuneme hned v týdnu po něm. Nejprve v režimu dvou tréninků, od 20. ledna pak třikrát týdně. Na začátku přípravy čekají kluky fyzické testy a první měsíc bude o kondici a práci s balonem ve vysokých intenzitách. V průběhu pak budeme mít samozřejmě i čtyři pět přátelských utkání," prozradil Jakub Splavec. „Ono se sice dnes může zdát, že do 22. března (začátek jarní části sezony - pozn. autora) máme času dost, ale musíme ho hlavně efektivně využít. Zároveň se nám vrátí dlouhodobě zraněné opory a určitě budeme aktivní i na přestupním trhu," uzavřel Splavec na závěr.
Statistiky SK Rapid Psáry U19 - podzim 2024
Počet odehraných zápasů: 14. Výhry: 9. Remízy: 1. Porážky: 4. Nastřílené góly: 42. Inkasované branky: 25. Získané body: 28. Umístění v tabulce: 2. Nejvyšší vítězství: 6:1 (SK Český Brod U19 – SK Rapid Psáry U19, 14. kolo), 6:2 (Rapid Psáry U19 – Kazín U19, 4. kolo), 5:1 (Sokol Hostouň U19 – SK Rapid Psáry U19, 7. kolo). Nejvyšší porážka: 2:5 (Neratovice-Byškovice U19 – SK Rapid Psáry U19, 5. kolo). Nejlepší střelci: Jakub Tichý (15 branek), Matěj Mašek (10 branek). Nejvíce žlutých karet: Jiří Suchar (5 ŽK), Pavel Sahula (4 ŽK). Nejvíce červených karet: Vasyl Pavlyshche (1 ČK). Nejvytíženější hráči: Marek Šedivý (1194 minut), Pavel Sahula (1182 minut), Jakub Přeučil (1178 minut), Matyáš Baxa (1087 minut), Denis Kouba (1071 minut).
Uplynulá sezona? Fantastická. Prvenství v jedné ze skupin I. A třídy, postup mezi elitu kraje, k tomu i triumf v Poháru SKFS. Letošní sezona? Pro áčko fotbalových Psár sice ne taková, jako byla ta loňská, přesto (zatím) velice úspěšná. Rapid coby nováček má za sebou premiérový podzim mezi elitou Středočeského kraje a ve velké konkurenci si nevedl vůbec špatně. Z patnácti zápasu, které odehrál, vydoloval jednatřicet bodů za devět výher a čtyři remízy. Pouze dvakrát pak svěřenci hlavního trenéra Danilo Antiče odcházeli ze hřiště s nepořízenou. Strávení zimní pauzy na třetím místě tabulky není vůbec špatný počin, naopak.